HONDA YENİ BİR SÜPER SPOR OTOMOBİL GELİŞTİRİYOR


Honda başkanı ve CEO’su Takanabu Ito Frankfurt Otomobil Fuarı’nda açıklama yaparak unutulmaz Honda NSX ile aynı hamurdan yoğrulmuş yeni bir spor otomobil üzerinde çalışılmaya başlandığını söyledi.

Fakat Ito’nun açıklamasına göre yeni NSX selefine göre çok farklı olacak. Ito amaçlarının aşırı güce değil, çarpıcı bir güç-ağırlık oranına sahip bir otomobil yapmak olacağını söyledi.

Ito, “Kariyerimin ilk yıllarını Honda’da NSX’i, özellikle de alüminyum gövdeyi geliştirerek geçirdim. O deneyimden büyük bir keyif aldım ve çok şey öğrendim, bu yüzden Honda mühendislerinin gelecekte NSX gibi bir spor otomobil geliştirme deneyimini yaşamalarını istiyorum. Honda içinde mühendislerimiz şimdiden böyle bir otomobil geliştirmeyi planlamaya başladılar bile” dedi.

Ito bu otomobilin ne zaman üretime geçeceğine dair soruları yanıtlamadı, ama aracın 1350 kg ağırlığa ve 290 beygir güce sahip orijinal NSX’ten farklı bir otomobil olacağını vurguladı.

“Artık bir otomobili sportif yapmak için yüksek güç çıkışına güvenemezsiniz,” dedi ve ekledi “Orijinal NSX yüksek güce sahipti, ama sürüş performansı da iyiydi, bugün de güç-ağırlık oranına odaklanmanız gerekiyor. NSX alüminyum gövdesiyle biliniyordu, bu yüzden yeni spor otomobilimizi geliştirirken güç konusunda Ferrari’den kopya çekmek istemiyoruz. Aynı zamanda verimliliği de hedefleyeceğiz”.

Başlangıçta orijinal NSX’in varisinin 2010’da piyasaya sürülmesi planlanıyordu, ama bu plan Aralık 2008’de ekonomik kriz ve giderek artan çevresel endişe nedeniyle iptal edilmişti.