HONDA YAKIT SİSTEMİ

Yakıt Sistemi Nedir?

Honda ve Tüm araçlarda Yakıt sisteminin görevi yeterli bir hava ve yakıt karışımını motora sağlamaktır. Hava ve Yakıt karışımı motorun üzerindeki yükü karşılamak için belli bir oranda olmalıdır. sistemin ana parçaları: yakıt deposu ve kapağı, emisyon kontrolleri, yakıt borusu, yakıt filtresi, karbüratör, emme manifoltu ve depodaki yakıt miktarını gösteren benzin göstergesidir.

Yakıt Deposunun Görevi:

Honda ve Tüm araçlarda Bütün modern yakıt sistemleri yakıtı bir pompa ile beslerler. Böylece benzin deposu genelde aracın arkasında bulunmaktadır. Deponun giriş ve çıkış boruları vardır. Çıkış borusu genelde deponun üzerinde veya yan tarafında bulunur. Borunun ucu deponun alt yüzeyinden 1 cm kadar yukarıda tasarlanmıştır, böylece depoda oluşabilecek veya satın alınan benzindeki tortular direk karbüratöre gönderilmemiş olur.

Yakıt Filtresi

Honda ve Tüm araçlarda Karbüratör ve enjeksiyon sistemlerinde bir çok jetler ve küçük kanallar bulunduğu için temiz yakıt aracınız için çok önemlidir. Temizliğin garantilenmesi için yakıt hattı üzerine yakıt filtresi konulmuştur. Yakıt filtresi benzin deposu ile karbüratör arasında bulunmalıdır. Kirli parçalar akaryakıt tankerlerinde, benzin istasyonu tanklarında oluşan pastan kaynaklanır. Su ise yakıt tanklarında yoğunlaşan buhardan oluşur.

Yakıt Pompası

Yakıt pompasının üç görevi vardır: Motora çalışması için gerekli olan yakıtı sağlamak, yakıtın kaynamasını engellemek için karbüratör ve pompa arasında yeterli basınç sağlamak ve buhar kilitlemesini engellemek. Aşırı basınç karbüratör şamandıra iğnesini yerinden çıkarıp taşma kısmında çok benzin dolmasına sebep olur. Sonucunda ise aracınız çok yakıt tüketir. Yakıt pompaları “mekanik” ve “elektronik” olmak üzere iki türlüdür.

Yakıt Boruları

Honda ve Tüm araçlarda Yakıt boruları bütün yakıt sisteminin parçalarını birleştiren çelik veya bakırdan imal edilmiştir. Yakıt boruları, Egsoz Boruları, Susturucular ve Manifoltdan uzak olmalıdır, bu şekilde aşırı sıcaktan dolayı boğulmanın önüne geçilmiş olur. Motora, gövdeye, titreşimin az olduğu başka kısımlara iliştirilebilirler, böylece keskin kenarların sebep olacağı aşınmanın önüne geçilmiş olur.

Yakıt Sistemi Hizmetlerimiz:

  • Yakıt filtresi değişimi
  • Yakıt pompası değişimi
  • Dizel pompa revizyonu
  • Enjektör temizliği
  • Yakıt deposu temizliği
  • Şamandıra değişimi
  • Yakıt boruları temizliği